Czym jest Legionella -informacje i zalecenia.
Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, nieodpłatna mediacja na terenie miasta Zamość - 2023
Informacja - stypendia socjalne
Szanowni Państwo, przypominamy o możliwości skorzystania z form pomocy socjalnej dla uczniów.
1. Stypendia socjalne.
Przypominamy, że wnioski składane są w szkole w terminie 1-15 września. Wnioski po tym terminie składane są bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu w przypadku zmiany sytuacji rodziny (np. utrata źródła dochodu). Dochód uprawniający do otrzymania stypendium pozostaje niezmienny i wynosi 600 zł netto na członka rodziny.
Dochód liczony z 1 ha przeliczeniowego - 345 zł.
Do dochodu nie jest wliczane świadczenie 500+.
2. Zasiłek szkolny.
Przysługuje dla każdego ucznia, w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego. Zdarzeniami losowymi dającymi podstawę do przyznania zasiłku szkolnego są:
-śmierć rodziców lub opiekunów prawnych,
-pożar, kradzież lub zalanie mieszkania,
-klęska żywiołowa,
-inne okoliczności powodujące przejściowo trudną sytuację ucznia (np. poważna choroba w rodzinie).
Zasiłek szkolny przysługuje niezależnie od sytuacji dochodowej. Obowiązuje druk wniosku taki sam jak do stypendium socjalnego. Wnioski składane są bezpośrednio w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu w terminie 2 miesięcy od dnia wystąpienia zdarzenia.
Załączniki:
1. klauzula informacyjna RODO - czytaj więcej... ;
2. regulamin udzielania pomocy - czytaj więcej... ;
3. zasady wypełniania wniosku - czytaj więcej... ;
4. wniosek o przyznanie stypendium - czytaj więcej... ;
5. wniosek do Urzędu Skarbowego - czytaj więcej... ;
6. oświadczenie o dochodach - czytaj więcej... ;
7. oświadczenie o działalności gospodarczej - czytaj więcej... .
We wniosku należy zaznaczyć wybraną formę stypendium, wniosek bez zaznaczonej formy nie będzie spełniał warunków określonych w ustawie. Ostateczna forma wypłaty stypendium będzie zleżała od sytuacji epidemiologicznej. W związku z tym, prosimy o gromadzenie faktur dotyczących zakupu artykułów, które mieszczą się w katalogu refundacji.
ITAKA - bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców.
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, że dziś została uruchomiona całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Każda młoda osoba, która zechce porozmawiać o swoich problemach, może zadzwonić pod bezpłatny numer 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię prowadzi Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizacja ta została wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia.
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
E-papierosy...
Szanowni Państwo!
Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne. Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.E-papierosy oraz tytoń podgrzewany postrzegane są jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się one szczególnie atrakcyjne. Pozwalają one ukryć młodzieży nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący ją przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.
W załączeniu - informacja przygotowana przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.
Potencjalne zagrożenia związane z e-papierosami - czytaj więcej...
List Minister Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego!
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych.W poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.
W związku z powyższym, kierujemy do Państwa Dyrektorów oraz Rodziców i Opiekunów dwa osobne listy.Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z załączonymi listami, a w szczególności prosimy o udostępnienie listu rodzicom i opiekunom dzieci.
Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji NarodowejJarosław Pinkas
Główny Inspektor Sanitarny
Załączniki:List do Rodziców i Opiekunów Uczniów - czytaj więcej ...
List do Dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych - czytaj więcej ...
List Minister Edukacji Narodowej - zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!
Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych.Uprzejmie proszę o przekazanie rodzicom i opiekunom uczniów listu Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji. Dotyczy on przeciwdziałania zażywaniu substancji potocznie nazywanych "dopalaczami".
Jednocześnie zachęcam do zapoznania się z informacjami na temat bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, w tym do zwrócenia uwagi na bazę wypoczynku www.wypoczynek.men.gov.pl.
Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!
Z poważaniem
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Załączniki:List Minister Edukacji Narodowej do dyrektorów - czytaj więcej ...
List Głównego Inspektora Sanitarnego i Komendanta Głównego Policji do rodziców - czytaj więcej ...